fbpx

Aktualności

Inventory 2.0 – Łatwe zarządzanie zasobami IT (ITAM)

W marcu bieżącego roku, światło dzienne ujrzała najnowsza – mocno zmieniona – wersja jednego z sześciu modułów Axence nVision. Moduł Inventory 2.0, bo o nim mowa, został rozebrany na czynniki pierwsze a wiele kluczowych funkcjonalności powstało całkowicie od nowa.  

W dzisiejszym artykule, przyjrzymy się bliżej najważniejszym funkcjom oraz pokrótce opiszemy w jaki sposób pomogą nam one w jeszcze sprawniejszym funkcjonowaniu firmy.  

Moduł Inventory 2.0 jest nowoczesnym oprogramowaniem ITAM (IT Asset Managment), dzięki któremu możemy w jeszcze łatwiejszy sposób zarządzać wszelkimi zasobami (nie rzadko bardzo obszernymi), za które odpowiada cały dział IT.  

Axence nVision przy pomocy agenta zainstalowanego na stacji roboczej, komputerze lub serwerze jest w stanie dostarczyć nam szczegółowych informacji.
Jedną z pierwszych korzyści jakie osiągniemy po wdrożeniu modułu Inventory 2.0 jest 
uniknięcie kar finansowych za nielegalne oprogramowanie znajdujące się na komputerach użytkowników. Dzięki obecności agenta uzyskamy wiedzę o wykrytych aplikacjach, na liście widzimy oprogramowanie audytowe, czyli to, które wymaga licencji do komercyjnego użytku oraz to nie audytowe, którego licencje nie są konieczne. Funkcjonalność modułu sięga jeszcze głębiej. Czy na dysku Twojej sieci znajduje się plik video, które może naruszać prawa autorskie? Dzięki tym danym wystarczy jeden raport by podjąć odpowiednie działania a tym samym uchronić firmę przed dotkliwymi karami finansowymi.  

Kolejną istotną funkcjonalnością jest uzyskanie pełnej kontroli nad posiadanymi zasobami. Dzięki modułowi Inventory 2.0 wszelkie posiadane zasoby znajdują się w jednym miejscu a każdy niezbędny raport jesteśmy w stanie podejrzeć niemal natychmiastowo. Wygenerowane raporty dostarczą nam m.in następujące
dane; szczegółowa konfiguracja sprzętowa, dane dotyczące podzespołów wchodzących w skład komputera czy też konfiguracjom systemowym tj. komendy startowe czy informacje S.M.A.R.T o błędach dysków twardych. Na bieżąco możemy również nadzorować stan zasobów, dzięki opisowym statusom nadawanym przez administratora. Wykorzystując odpowiednie ustawienia, możemy szybko otrzymać powiadomienia, gdy nastąpi zmiana w konfiguracji sprzętowej, komendach startowych np. poprzez działanie szkodliwego oprogramowania lub gdy dysk odnotuje pierwsze sygnały mogące świadczyć o zbliżającej się awarii. 
 

Niemałą zmianą, o której nie sposób nie wspomnieć jest fakt zastąpienia środków trwałych zasobami. Dzięki temu możemy powiązać danego użytkownika z każdym dostępnym zasobem w organizacji tj. dokumenty, urządzenie, czynności czy nawet ustawić “odpowiedzialność”.  

Następną korzyścią, którą otrzymujemy po wdrożeniu Inventory 2.0 jest optymalizacja wydatków na sprzęt i oprogramowanie. Dzięki omawianemu modułowi możemy w błyskawiczny sposób wykonać efektywny audyt oprogramowania znajdującego się w obrębie biurowej sieci i odpowiedzieć sobie na takie pytania jak; jak wiele programów w Twojej sieci nie ma odpowiedniej licencji? A może zakupione przedłużone licencje wcale nie są wykorzystywane? Zidentyfikuj, jakie jest realne zużycie oprogramowania dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu Software Asset Management. Dzięki nowemu Inventory otrzymujesz efektywne narzędzie do optymalizacja kosztów oraz jeszcze skrupulatniejszego zaplanowania wydatków na IT.  

Warto również wspomnieć o tym, iż wszystkie jednostki realizujące zadania publiczne według KRI (Krajowe Ramy Interoperacyjności) są zobligowane do aktualizacji „inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania służącego do przetwarzania informacji”. Axence nVision jest w pełni przystosowane do stawianych wymagań, dzięki czemu zyskujesz gwarancję, że działasz w zgodzie z przepisami prawa oraz normą ISO 27001. 

Bez wątpienia producenci Axence nVision postawili wysoko poprzeczkę wypuszczając ulepszony moduł Inventory. Możliwości całego modułu są dużo szersze a niżeli omówione w powyższym artykule. Z najnowszego modułu najbardziej zadowolone będą osoby, które chcą jeszcze lepiej wykorzystać sprzęt firmowy, szybciej oraz efektywniej rozwiązywać problemy oraz mieć pewność i gwarancje, że w wewnętrznej sieci nie ma nielegalnego oprogramowania. 

Zastanawiasz się czy moduł Inventory 2.0 jest dla Ciebie? Z miłą chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. 

Aktualności ONEITS

Aktualizacja oprogramowania nVision. Sprawdź nowe funkcje.

Axence nVision 12.5 jest idealnym rozwiązaniem dla organizacji oraz firm, które chcą rozpocząć płynne przejście na bardziej elastyczny model pracy, ale jeszcze tego nie zrobiły. Wersja ta jest również dla tych, którzy chcą uczynić istniejący tradycyjny modele pracy jeszcze bardziej wydajnym.

Zobacz więcej

Utrzymaj ciągłość działania procesów dzięki modułowi Dataguard!

Axence nVision to polskie rozwiązanie, które jest w stanie wspomóc nas w utrzymaniu ciągłości działania. Oprogramowanie składa się obecnie z sześciu modułów funkcjonalnych – network, inventory, users, smartime, helpdesk oraz dataguard. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej, która dokładnie funkcjonalność pomoże nam monitorować kluczowe dla danej organizacji procesy.

Zobacz więcej

Backup danych – co to jest? Jak go zrobić? Co jest ważne?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek – co stałoby się gdybyś w przeciągu jednego dnia stracił wszystkie swoje dane? Czy skutki awarii odczuwałbyś długo po wystąpieniu a może po 5 minutach zapomniałbyś o incydencie?W dzisiejszym artykule przyjrzymy się czym jest backup, jakie są jego rodzaje oraz po co się go wykonuje.

Zobacz więcej