Aktualności

Czym jest usługa Windows 365?

Windows 365 to twój komputer w chmurze.

Microsoft ogłosił nową usługę o nazwie Windows 365. W skrócie, pozwala ona na dostęp do Twojego komputera z dowolnego miejsca. Usługa jest już dostępna!

Nowy sprzęt Surface to tylko jeden z kilku nowych produktów, które Microsoft zaprezentuje w 2021 roku. Microsoft postanowił zawiesić poprzeczkę wyjątkowo wysoko i wypuszcza oprogramowanie – jakiego nie widzieliśmy od dawna!

Bez wątpienia największą do tej pory zapowiedzią był całkowicie nowy system Windows 11. Ta zupełnie nowa wersja systemu Windows została nie tylko upiększona ale różne uzyskała wiele dodatkowych funkcji tj. wielozadaniowości czy natywną obsługę aplikacji na Androida.

Teraz wygląda na to, że Microsoft chce zbudować infrastrukturę oprogramowania wokół nowego systemu operacyjnego. Windows 365 jest nową usługą skoncentrowaną na biznesie a jej model biznesowy oparty będzie na comiesięcznych opłatach subskrypcyjnych.

Co powinniśmy wiedzieć o Windows 365?

Windows 365 to nowa usługa, która pozwala na dostęp do komputera z dowolnego miejsca. Jest to oficjalna usługa Microsoftu, która oferuje podobne funkcje do tych, które były dostępne w przeszłości dzięki wirtualizacji oraz danego oprogramowaniu do zdalnego dostępu. Wszystkie urządzenia z systemem Windows 10 i Windows 11 będą kompatybilne, a sesję będzie można przesyłać strumieniowo na sprzęt z systemem macOS, iPadOS, Linux czy Android. Cała usługa będzie oparta o maszyny wirtualne działające w ogromnej chmurze serwerów Azure.

„Podobnie jak aplikacje zostały przeniesione do chmury za pomocą SaaS, tak teraz My przenosimy system operacyjny do chmury, zapewniając organizacjom większą elastyczność i bezpieczny sposób na zwiększenie produktywności i łączności pracowników, niezależnie od lokalizacji”

CEO Satya Nadella

Konfiguracja usługi – według zapowiedzi programistów – ma być wyjątkowo prosta. Po poprawnym skonfigurowaniu usługi wystarczy przejść do witryny „Cloud PC” i zalogować się. Co niezwykle istotne, logowanie może odbywać się na każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej lub poprzez aplikację Zdalny Pulpit firmy Microsoft.

Opcją godną uwagi jest to, że środowisko graficzne jest natychmiastowe i zapamiętuje swój status. Oznacza to, że jeśli mamy otwartych kilka okien aplikacji i nastąpi rozłącznie lub zamknięcie przeglądarki to pulpit będzie dokładny w tym samym stanie co wcześniej – po ponownym połączeniu. Dzięki temu użytkownik może spokojnie przełączać się pomiędzy systemami np. macOS a Linuxem i utrzymać dokładnie taki sam stan pulpitu na wszystkich urządzeniach.

Moment ogłoszenia nowej usługi bez wątpienia nie jest przypadkowy. Microsoft przewiduje, że wiele firm przyjmie elastyczny model pracy tzw. hybrydowy, w którym każdy tydzień będzie dzielony między pracę w domy a biurze. W tym hybrydowym scenariuszu przejście z komputera stacjonarnego z systemem Windows w biurze na osobisty laptop może być niepokojące a zarazem niebezpieczne. Wprowadzenie usługi Windows 365 ma na celu ułatwienie tego przejścia.

W pakiecie Windows 365 uzyskujemy pełny dostęp do dobrze znanych aplikacji Microsoft 365, takich jak Word, Excel, czy PowerPoint. Niezwykle popularna w ostatnim czasie aplikacja Microsoft Teams będzie w pełni natywna. Użytkownik Windows 365 będzie mógł również korzystać z Adobe Reader, przeglądarki Edge czy oprogramowanie antywirusowe Microsoft Defender.

Czy Windows 365 jest dla każdego?

Obecnie dostępne plany Windows 365 są podzielone na „Dla firm” oraz „Dla przedsiębiorstw”, a funkcje różnią się nieznacznie między nimi. Według twórców systemu – Windows 365 będzie sprawdzał się głównie w biznesie. Jedno jest pewne – od teraz firmy będę mogły zapewnić swoim pracownikom spójne środowisko pulpitu bez dostarczaniu im często drogiego sprzętu.

Szukasz zaufanego partnera?
Zadzwoń lub napisz do nas.

Aktualności ONEITS

Nieprawidłowe działania infrastruktury IT – 4 sygnały ostrzegawcze.

Mimo że poziom infrastruktury informatycznej w danej firmie lub organizacji może się znacząco różnić w zależności od wielkości, ograniczeń budżetowych i innych czynników, administratorzy bez względu na wielkość jednostki powinni zawsze być uwrażliwieni na sygnały alarmowe świadczące o tym, że ich systemy informatyczne mogą wkrótce ulec uszkodzeniu.

Zobacz więcej

Poznajmy nową wersję Axence nVision® 13

22 grudnia 2021 roku światło dzienne ujrzała najnowsza wersja oprogramowania Axence nVision opatrzona numerem 13. Sprawdźmy najważniejsze funkcje wprowadzone na potrzeby dyrektywy dotyczącej ochrony sygnalistów która weszła w życie 17 grudnia 2021 r.

Zobacz więcej